SONY YENİ OBJEKTİF DUYURDU

Sony, 24mm F1.4 Prime G Master’ın 30. lensini duyurdu. Yeni mercek, Sony’nin GM serisindeki en kısa primer mercek.

Yeni FE 24mm F1.4 GM nispeten kompakt ve hafif, 75,4 mm x 92,4 mm ölçülerinde ve yalnızca 445 gr ağırlığında. Lensin 67mm’lik bir filtre çapı vardır.

FE 24mm F1.4 GM tasarımı, iki XA (aşırı asferik) eleman ve üç ED (Ekstra Düşük Dispersiyon) eleman içeren 13 elemanlı 10 gruptan oluşur. Sony, XA öğelerinin sagital parlamayı bastırmaya yardımcı olduğunu, böylece nokta ışık kaynaklarının doğru bir şekilde çoğaltıldığını ve astrofotograflar için yararlı olması gerektiğini söylüyor. Lens ayrıca, parlamayı ve gölgelenmeyi azaltmak için bir Nano AR Kaplama özelliğine de sahip.

FE 24mm F1.4 GM ayrıca 0.24 metrelik nispeten yakın odaklama mesafesine sahip. İçinde, önceki DDSSM’den yaklaşık üç kat daha fazla ‘itme’ sağlayan yeni bir yüksek güç DDSSM (Direct Drive SSM) var. Sony, bunun daha sessiz çalışma, daha hızlı yanıt ve daha iyi bir AF sunmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Ayrıca, FE 24mm F1.4 GM, hem fotoğraf çekimi hem de film çekimi için kolaylık sağlayan çeşitli kontroller içeriyor. Bir diyafram halkası, bir diyafram tıklama düğmesi, gerektiğinde tıklama duraklarını etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı mümkün kılarken, doğrudan, sezgisel diyafram açıklığı kontrolüne izin veriyor. Odaklama halkası, manuel odaklama kontrolü için Linear Response MF’ye sahip. Odak tutma düğmesi özelleştirilebilir ve bir odak modu düğmesi, değişen çekim koşullarına uymak için otomatik veya manuel odaklamayı hızlı bir şekilde seçmeyi mümkün kılıyor.

ABD’de perakende satış fiyatı 1,400 $ olacağı öğrenildi.

Bir Cevap Yazın