Hakkımda

Fotoğrafa 1988 yılında komşusunun stüdyosunda çalışarak adım attı. 2013 yılında emekli olmasıyla fotoğrafçılık kariyerine ağırlık verdi.

İleri fotoğrafçılık, fotoğraf işleme teknikleri, ışıklandırma gibi eğitimlere de katılarak kendini geliştirdi. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ve 2017’da ise Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık eğitimini tamamladı.

Kurucusu olduğu Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD) ve Halk Eğitim Merkezlerinde fotoğraf eğitmeni olarak görev aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda yarışmada ödül ve sergilemeler aldı. Kişisel fotoğraf gösterileri yaptı. Çok sayıda kişisel ve karma sergiye katıldı. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi olarak görev yaptı.

Dünyanın birçok ülkesinde fotoğrafları sergilendi, fotoğrafları kataloglarda yer aldı.

Uluslararası Yarışmalarda kazanılan ödül ve sergilemeler sonucu;

Merkezi Çin’de bulunan INTERNATIONAL OF UNION OF PHOTOGRAPERS (IUP)  tarafından HIUP (Honorable IUP),
Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan THE PHOTOGRAPHİC SOCİETY OF AMERİCA (PSA) tarafından QPSA (QUALIFIED),
Merkezi Lüksemburg’da olan Internatioal Federation of Photografic Art (FIAP) tarafından AFIAP (Artist FIAP)

unvanı verildi.

Şimşek, Amerika Birleşik Devletleri Fotoğraf Toplumu (PHOTOGRAPHİC SOCİETY Of AMERİCA) (PSA), Çin’de faaliyet gösteren Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği (INTERNATIONAL OF UNION OF PHOTOGRAPERS) (IUP), Singapur’da faaliyet gösteren Asia Photographers Union (APU) ve Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD) üyesidir.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) 8’inci Dönem Denetim Kurulu Üyesi, 9’uncu dönem Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Singapur’da çağrılı olarak 12-24 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen “Asia Photo Festival 2020” ye davet edilmiş ve “Tarladan Sofraya Zeytin” çalışması ile festivale katılmıştır.

Singapur’da çağrılı olarak 19-24 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenen “Asia Photo Festival 2021” ye davet edilmiş ve “Deve Güreşi” çalışması ile festivale katılmıştır.

Halen Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD) Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

UNVANLARI

HIUP (Honorable IUP) -INTERNATIONAL OF UNION OF PHOTOGRAPERS/CHINA – 10.07.2018

QPSA (QUALIFIED) -The Photographic Society of America (PSA)/USA -18.08.2018

AFIAP (Artist FIAP) – Internatioal Federation of Photografic Art (FIAP) – 16.12.2019