Mars, Dünya’ya Bir Daha 15 Yıl Bu Haftaki Kadar Yaklaşmayacak

Güneş sisteminde dünyamıza ikinci en yakın gezegen olan Mars, onlarca yıldır hayallerimizi süslüyor. Mars’a yapılacak ziyaretlerin hayalleri ve buzlu yüzeyinin altındaki su vaadi arasında Mars, sevilenler listesinde kendine kolayca yer buluyor.

Fakat Mars çok yakında sadece kalbimize değil, gezegenimize de yakın olacak; Dünya’ya 62.1 milyon kilometrelik bir mesafede duracak.

Önümüzdeki 15 yıl içinde bize en fazla yaklaştığı mesafe bu olacak. Üstelik Mars parlak ve büyük hale gelerek, teleskopla veya teleskopsuz da kolay bir şekilde görüleceğinden, geceleyin izlenmesi şiddetle tavsiye ediliyor.

Bulunduğunuz yerde Mars’ın geceleyin nerede olacağını bulmak için bir gökyüzü haritasına bakmanız ya da telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalara bakmanız öneriliyor. Bu sayede, en iyi gözlem için plan yapabilirsiniz.

Fakat bir başka iyi haber daha var. Mars, çok az yıldızın olduğu bir bölgede yer alacak. Eğer şanslıysanız, ufka yakın bir yerde Jüpiter ve Satürn’ü de parlak biçimde yakalayabilirsiniz.

Mars’a en yakın olacağımız gün yarın. Bu yüzden acele edin.

Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere Mars ve Dünya, hafif elips biçimindeki yörüngeler üzerinde dönüyor. Yani ara sıra birbirlerine çok yaklaşıyorlar.

Mümkün olan en yakın karşılaşma, Dünya’nın Güneş’ten en uzakta durduğu zaman (afel) ve Mars’ın ise Güneş’e en yakın olduğu zaman (perihelyon) gerçekleşiyor. Bu noktada ikili, birbirlerinden en az 54.6 milyon kilometre uzakta oluyor.

Bu dizilime karşı konum adı veriliyor ve yaklaşık iki yılda bir gerçekleşiyor. Fakat o ‘mükemmel’ noktaya gelişimizi aslında hiç kayda geçirmemiştik.

Kaynak : https://popsci.com.tr/

Bir Cevap Yazın