Fotoğraf Yarışması Kazanmak İçin İpuçları

 

Prestijli bir fotoğraf yarışması kazanmak, bir çok amatör ve profesyonel fotoğrafçının hayalidir. Kılavuzumuzda, nasıl yapılacağını birkaç adımda göstereceğim .

Başarılı olmak ve fotoğrafçılığa kendi markanızı geliştirmek yıllar sürebilir. Eskiden çalışmak ve yüzlerce fotoğraf yayınlamak her zaman yeterli değildir. Bu nedenle fotoğraf yarışmalarına katılmak değerlidir. Bazen, kazanan bir yarışmadan her şey değişebilir!

En büyük fotoğraf yarışmaları, yeteneklerinizi sınamanıza ve dünyadaki en iyi fotoğrafçılarla karşılaştırma fırsatı verir. Yarışmayı kazandığınızda kariyerinizi bir fotoğrafçı olarak geliştirmek, şöhret kazanmak ve tanınabilir olmak için şans tanıyorsunuz. Ayrıca, fotoğraf yarışmalarına katılmak değerli bir CV hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Kuşkusuz, yarışmaya ve çevrimiçi yarışmalar kazanmaya değer.

Fotoğraf yarışmasını nasıl kazanırsın?

Kılavuzumuzu okuyun ve şansınızı en üst düzeye çıkarın! Fotoğraf dünyasında başarılı ol.

Resmi Gereklilikler

Bu genellikle gözden kaçırılır, ancak yarışma için fotoğraf gönderirken resmi gereklilikleri yerine getirmeniz çok önemlidir. En önemlisi organizatörün tüm hedeflerini yerine getirmektir; aksi takdirde başvurunuz ilk aşamada reddedilebilir.

1. Fotoğraf boyutu ve dosya biçimi (jpg, png, vb.) Gibi resmi gereksinimlere ve özelliklere uyun.
2. Organizatörün belirli bir dosya adlandırma kuralı gerektirdiğini kontrol edin.
3. Grafik programlarındaki hangi fotoğraf modifikasyonunun kabul edilebilir düzeyde olduğunu kontrol edin. Değişikliklerin yapılmasına izin verilmeyen yarışmalar var. Bazı fotoğraf yarışmaları renk, denge ve kırpma gibi küçük bir düzeltme yapmanıza izin verir. Buna ek olarak, dijital sanata yaklaşımın çok açık olduğu çevrimiçi yarışmalar da var.
4. Yarışmanın yalnızca belirli bir fotoğraf türüne (örneğin siyah beyaz fotoğraf, yalnızca baskı fotoğraf v.b.
5. Yönelik olup olmadığını dikkatlice kontrol edin . Bazı yarışmalar zaman çerçevesini tanımlar, örneğin: üç yıldan eski olmayan fotoğraflar, yalnızca cari yılda çekilen fotoğraflar, vb.
6. Bazen izin verilen fotoğrafların sayısı sınırlıdır. Tam olarak kaç fotoğraf veya serinin eklenebildiğini kontrol edin.
7. Yarışmanın belli fotoğrafçı gruplarına yönelik olup olmadığını kontrol edin. Milletvekili, yaş vs gibi yarışmacıların gereksinimlerini gözden geçirerek yarışmaya katıla bildiğinizden emin olun.

Tema

Birçok fotoğraf yarışması türü vardır. Yarışmalar, teknikler ve kategoriler bakımından çeşitlilik göstermektedir. Rekabet ve kategori türlerini seçmek, başvurunuzu planlarken en önemli noktalardır. Fotoğrafınızı, yarışmanın türü ve uygun kategori için uygun olacak şekilde tam olarak ayarlayın!

Resmi Kuralları / Şartları ve Koşulları Okuyun!

Başarının üzerinde büyük bir etkisi rekabetin resmi kurallarıdır. Şartlar ve koşullar içerisinde, son başvuru tarihlerine, fotoğrafların sayısına ve diğer formalitelere ilişkin belirli ipuçlarını bulabilirsiniz. Fotoğraf yarışmasının resmi kurallarını dikkatle inceleyin. En başından kuralları anlamak, diğer rakiplere göre büyük bir avantaj sağlar. Neyin işaret edebileceğini, ne yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı kontrol edin. Sunulan fotoğrafları değerlendirirken hakimlerin dikkatini çekecekleri şeyleri öğrenin. Ödül miktarının ne olduğunu ve yarışmanın kazananlarının nasıl bir desteğini alacağını öğrenin.

Her Zaman En İyi Fotoğraflarınızı Gönderin

Konunun benzersiz yaklaşımına dikkat edin. Unutmayın ki jüri üyeleri binlerce fotoğrafını değerlendiriyorlar ve dikkatlerini yalnızca çalışmalarınıza çekmek için bir anınız var. Tüm fotoğraflarınız arasında gözlerinizi çeken ve orijinal, belirsiz veya beklenmedik bir şeyi temsil eden birini bulmaya çalışın. Yarışmanın mükemmel resmi, kompozisyonu ve ışığı ile entrikalı olmalıdır. Fotoğrafınız bağırıp, eserin geri kalanında üstünlüğünü açıkça göstermelidir.

Önceki Yarışmaların Galerilerilerine Göz atın

Bu ders kaçırılmaz! Önceki yıllara ait yarışmalar galerilerini ziyaret edin. Mümkünse, galip kataloglarını sipariş edin. Fotoğrafçıları ve tekniklerini kazanma çalışmalarını dikkatle inceleyin. Neyin dikkatini çektiğini ve jürileri ilgilendirdiğini düşünün. Galeriye göz atmak size rekabet seviyesini bildirir ve jürinin aradıkları fotoğraf türleri hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Fikir, Özgünlük ve Yürütme

Bunlar, fotoğrafınızdan çığlık atması gereken üç kelime. Fotoğraflar ve fotoğraflar dizisi için pek çok fikir var. En yakın çevreniz arasında, doğada, olaylarda veya internette ilham arayın. İlginç bir hikaye anlatmaya çalış. Unutmayın ki özgün bir fikir bulmak her şey değildir. Önemli olan fikrinizin ve teknik uygulamanın benzersiz sunumudur. Kompozisyona dikkat edin. Üçüncül kuralını uygulayın, ancak denemekten korkmayın. Çerçeveyi kullanarak jüri dikkatini çekmenin birçok yolu var. Resmi sunmanın yeni yollarını ara. Fotoğraflarınızı yarışmaya gönderirken yukarıda belirtilen özelliklerin tümünü hatırlayın. Fotoğrafın kalitesinin en belirgin olduğunu unutmayın. Jüri iki fotoğraf arasında tereddüt ettikleri takdirde, daha keskin ve net olanı seçeceklerdir. Fotoğrafın kusursuz olmalı!

Jüri Üyelerini Tanıma

Yarışmaya fotoğraf göndermeden önce jüri çalışmalarını bilmelisin. Sanatlarında nelerin önemli olduğunu öğrenin. Atölye ve kullandıkları teknikleri öğrenin. Bir ders olarak düşünün. Çalışmalarınızı değerlendirecek insanlar hakkında bilgi, tam aradıklarını onlara vererek kazanma şansınızı önemli ölçüde artırabilir.

Sabırla kalıcı ol

Fotoğraf tutkudur, ancak kazanmak garanti değildir. Yarışmayı kazanma hedefinizi belirleyin ve buna gayret edin. Yarışmalara fotoğraf göndermekten korkmayın, her yıl en az birkaç yarışmaya fotoğraf gönderin. Kategorilerle deneme yapın. Birinin diğerlerinden daha iyi hissedeceği mümkündür. Belli bir teknikte uzmanlaşın.

İyi şanslar!

Bir Cevap Yazın