Diyoptri Nedir? Diyoptri Ayarı Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılığa yeni başlayan her amatör, fotoğrafın nasıl çekileceğinden ziyade, öncelik olarak kullandıkları tüm ekipmanı tanımak, kullanım kılavuzlarını okumak, kullanımını öğrenmek olmalıdır. Çünkü hangi şartlar altında ne şekilde konumlanacağı, duruşu, açısı ve doğru ayarları gerçekleştirebilen kişi bir adım önde olacaktır. İstisnai durumlar haricinde (pan tekniği, siyah-beyaz bazı fotoğraflardaki flulaşmalar) fotoğrafın net olması; temel olarak benimsenip, oluşturacağımız fotoğraf karesinde netliğe azami özen göstermeliyiz.

Eğer bir fotoğraf eğitimi almadıysanız ya da aldığınız eğitimde bahsedilmediyse diyoptrinin ne olduğunu, ne işe yaradığını bilmiyor olabilirsiniz. 

Gözümüz ile vizörün buluştuğu noktada netliği ayarlamamızı sağlayacak sisteme diyoptri veya diopter denir. Diopter, kadrajın netliğini kendi gözlerinize uyacak şekilde ayarlamanızı sağlar. Eğer numaralı gözlük kullanıyorsanız bu ayarı makinenizi elinize aldığınızda mutlaka bir defa yapmalısınız. 

Peki Diyoptri Ayarını Nereden, Nasıl Yapacağız?

Diyoptri ayarı nasıl yapılır? gözümüz ile vizörün (makinemiz üzerinde LCD ekran haricinde görüntüyü oluşturmamıza yarayan bakaç) buluştuğu bu noktada netliği ayarlamamızı sağlayacak olan mekanik aksama “diyoptri“, bu ayarı düzgün gerçekleştirme işine de “diyoptri ayarı yapmak” diyebiliriz. Bu ayarı, vizör içerisinde bulunan optik elemanı hareket ettirdiğinden ayarlamayı, vizör lastiğinin sağ kısmına konuşlandırılmış olan minik kadran (tırtıklı minik çark) kullanılarak yapılmaktadır.

Ne zaman diyoptri ayarı yapacağız? Gerekli mi?

Gözlük ile fotoğraf çekmekten sıkılıyorsanız ve görme işlevini düzgün gerçekleştirmek için mecburen gözlük kullanıyorsanız ve ben bu kareyi keşke gözlüğümü kullanmadan da net çekebilseydim? diyorsanız eğer; diyoptri ayarı burada kurtarıcımız oluyor. Gözlüksüz konumdayken vizörden baktığınızda, flu bir görüntü ile karşılaşırsınız. Fakat diyoptri ayar tekerleğini sağ veya sol konuma çevirdiğinizde, cam gibi bir görüntü sizi bekliyor olacaktır.

Fabrika çıkışında üretici tarafından bu ayar, normal görüş açısına göre ayarlanmış olarak gelmektedir. Yani gözümüz ekstra bir araçsız (lens, gözlük) ise herhangi bir ayar yapmak söz konusu değildir. Fakat gözlük kullanıyor ve gözlüksüz de net görerek fotoğraf çekmek istiyorsanız,yukarıda belirttiğimiz hususları gerçekleştirmeniz kurtarıcı olacaktır.

Diyoptri ayarı esnasında objektifin ön kapağının açık olması, netlemeyi otomatik kullanıyorsanız objektif üzerinde bulunan AF&MF anahtarının AF konumunda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bununla beraber gözlüksüz yaptığınız ayar; gözlüğünüzü taktığınızdan sonra araya giren camdan dolayı bulanıklaşacağından, tekrar ayar yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir Cevap Yazın