0 850, 0 212 ve 0 216 İle Başlayan Numaralar Sizi de Rahatsız Ediyor mu?

Son günlerde özellikle 0850’Lİ numaralardan gelen çağrılar herkesin mustarip olduğu, bizleri canımızdan bezdiren durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kimi zaman Google’dan, Türk Telekom’dan, Turkcell’den, Vodafone’dan, Superonline gibi kuruluşlardan aradığını iddia ederek yapılan çağrılar dikkatinizi dağıtıyor. Bir çok benzer çağrı ise dolandırıcılık yöntemi olarak yapılıyor. Bizleri canımızdan bezdiren, çaldırıp açtığınız da 1 bas diyen veya çaldırıp açmayan, arayan numarayı ayrıca sekretere bağlayan, cevap vermeyen numaralar çoğalmıştır.

Eğer bu numaralardan gelen çağrıları yetkili mercilere şikayet etmek istiyorsanız Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi linkini ziyaret edip T.C. Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi’ni kullanabilirsiniz. Yine bir diğer yöntem BTK Online Şikayet formudur.

Bu numaraların hangi şirkete ait olduğunu tespit etmek çok kolaydır.

Bunları tespiti için www.turkiye.gov.tr linginde sorgulama bölümüne NUMARA TAŞIMA SORGULAMA YAZINIZ. Alttaki bölüme “0” yazmayarak numarasını girin ve sorgulayınız. Sizi arayan hangi operatör olduğu ve kendini sakladığı şirket adresi veya şahsi telefon ise isim ve soyadına ulaşabilirsiniz.

Bağlantı adresi : https://www.turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima

Tabi bu numaraları engellemek de bir yöntemdir. Bunları nasıl yapabileceğinizi de aşağıda yazdım.

0850 İLE BAŞLAYAN NUMARALAR NASIL ENGELLENİR?

Android Cihazlar için 0850’li numara Engelleme

Özellikle son günlerde Google harita kaydınız silinecektir gibi yapılan santral aramaları için bir çok engelleme yöntemi mevcut. Bu yöntemlerden ilki Android cihazlar için sizi arayan rahatsız eden numaraları engelleyebildiğiniz “engelle” menüsüdür.

Mi Marka Telefonlar için 0850’li numara Engelleme

Mi marka telefon kullananlar için; Çağrı ayarlarından engelli listesi seçeneğine devamında engellenen numaralara girip alttaki ekle yazısına tıklayıp gelen listeden ön ek ekle yazanı seçip açılan ekrandan engellemek istediğiniz numaraların başlangıcını yazmanız yeterli olacaktır.

IPhone Cihazlar için 0850’li numara Engelleme

App Store’a gidin ve istenmeyen telefon aramalarını tespit edip engelleyen bir uygulama indirin. Farklı uygulama geliştiricileri tarafından üretilen ve bu özelliğe sahip birden fazla uygulamayı indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Ayarlar > Telefon’a gidin. Arama Engelleme/No. Belirleme’ye dokunun. Bu Uygulamaların Aramaları Engellemesine ve Arayan Numarayı Sağlamasına İzin Verin bölümünde uygulamayı açın veya kapatın. Ayrıca uygulamaların sırasını önceliğe göre değiştirebilirsiniz. Düzenle’ye dokunmanız ve uygulamaları istediğiniz sıraya sürüklemeniz yeterlidir.

Vodafone Kullananlar için 0850’li numara Engelleme

Kapat yazıp 7232’ye mesaj atmanız yeterli olacaktır. 

Bir Cevap Yazın