Ödül kazanan fotoğraf yapay zeka ürünü çıktı

Alman sanatçı Boris Eldagsen, Sony Dünya Fotoğrafçılık yarışmasında kazandığı ödülü geri çevirdi.

Bu kare, hiç deklanşöre basılmadan üretildi ve yaratıcısı prestijli fotoğrafçılık ödülüne layık görüldü. Sony Dünya Fotoğrafçılık yarışması başvurularında, “herhangi bir cihaz” kullanılabilir ifadesi yer aldığını ve fotoğrafın üretim şekli hakkında ek bilgi verilmediğini vurgulayan Alman sanatçı Boris Eldagsen, kazandığı ödülü geri çevirdi. Söz konusu yarışmaya katılma gerekçesinin ise fotoğrafçılığın geleceği hakkında bir tartışma ortamı yaratmak olduğunu söyledi.

Eldagsen’in kazanan fotoğrafı, farklı kuşaklardan iki kadını siyah beyaz olarak tasvir ediyor. 

Mainz Sanat Akademisi’nde fotoğrafçılık ve görsel sanatlar eğitimi alan sanatçı, kendi web sitesinde yaptığı açıklamada, “yapay zeka görüntülerinin katılacağı yarışmaların yapılıp yapılmayacağını görmek için” bu fotoğrafı tasarladığını söyledi.

İlk kez bir yapay zeka görüntüsünün prestijli bir uluslararası fotoğraf yarışmasında ödül aldığını belirten sanatçı, “Bu, tarihi bir an. Kaçınız bunun yapay zeka tarafından üretildiğini biliyordu?” diye sordu. Eldagsen, “Fotoğraf dünyası olarak açık bir tartışmaya ihtiyacımız var. Neyi fotoğraf olarak kabul edip etmeyeceğimize dair bir tartışma.” dedi. 

“YAPAY ZEKA TARTIŞMASINA İHTİYAÇ VAR”

Euronews Türkçe’deki habere göre Eldagsen, “Fotoğraf dünyası olarak açık bir tartışmaya ihtiyacımız var. Neyi fotoğraf olarak kabul edip etmeyeceğimize dair bir tartışma.” dedi.

Alman fotoğrafçı, ödülü reddetmekle bu tartışmayı hızlandırmayı umduğunu kaydetti.

Yapay zeka ile üretilen görüntülerin fotoğrafçılık olmadığını belirten sanatçı, bu nedenle ödülü de geri çevirdiğini söyledi.

Eldagsen, ödülü Ukrayna’nın Odesa kentinde düzenlenen bir fotoğraf festivaline bağışlamak istediğini açıkladı.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu sözcüsü, Eldagsen’ın ödülü kazanmadan önce, çalışmasını yapay zeka kullanarak yaptığını bildirdiğini söyledi.

Görüntünün büyük ölçüde ‘zengin fotoğraf bilgisine’ dayandığını vurgulayan sözcü, Eldagsen’ın eserinin yarışmanın kriterlerini karşıladığını ve kendisini desteklediklerini bildirdi. Ancak Eldagsen’ın isteği doğrultusunda kendisini yarışmadan çıkardıklarını belirten sözcü, yapay zeka konusundaki tartışmaları desteklediklerini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: