Pandemi sürecinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları adına Şükran sergisi

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) pandemi sürecinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları adına Şükran sergisi hazırladı.

TFSF Başkanı Dr. Sefa ULUKAN sergi ile ilgili şu açıklamayı yaptı.

“Bugün 14 Mart 2021, 1827 yılında “Tıbhane-i Amire” ve “Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan bu tarih ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmekte ve “Tıp Bayramı” olarak kutlanmakta. Bu yıl sağlık çalışanları 14 Mart’ı içleri buruk olarak anmakta. Bir yılı geçen bir süredir tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde Covid 19 Pandemisi nedeniyle çok zor günler geçirmekte. Bu salgınla mücadele sürecinde ön cephede çok kıymetli sağlık çalışanlarımız canlarını ortaya koyarak görev aldı. 2020 yılından bugüne ne yazık ki sayıları yüzlerle ifade edilen çeşitli görev alanlarından sağlık çalışanımızı bu hastalıkla mücadele sırasında kaybettik. Toplumun sağlığı için kendi yaşamlarını yitirdiler ve halen de yitirmeye devam ediyorlar.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetim Kurulu olarak yitirdiğimiz tüm sağlık çalışanlarının aziz anısına bir fotoğraf sergisi düzenlemek istedik ve bunu tüm fotoğrafçıların katılımına açtık. Yürütücülüğünü üstlendiğimiz bu sergimizde Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Hemşireler Derneği ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği yanımızda durarak bizim bu çalışmamıza güçlü bir destek oldular.

Bu sergide diğer bir amacımız fotoğraf sanatı aracılığıyla yaşanan pandemi döneminin kayıt altına alınması ve gelecek nesillere görsel bir bellek olarak aktarılmasını sağlamak idi. Yaşanan bu zor günlerde toplumun sağlığı için canı pahasına emek harcayan doktorundan sağlık memuruna, hemşiresinden ambulans şoförüne, eczacısından veteriner hekimine kadar tüm sağlık çalışanlarına bir saygı duruşu, vefa ve şükran borcu olarak düzenlendi. O nedenle adını “ŞÜKRAN SERGİSİ” olarak belirledik. Serginin konusu “Pandemi Zamanı Görüntüleri” dir. Bu kapsamda Pandemi döneminde ülkemizde yaşanan günlük hayat, toplumun yaşadığı sıkıntılar, sağlık çalışanlarının çabaları, hasta ve yakınlarının durumu gibi tespit edebilecek konular öncelik taşımaktadır. Bu çağrımıza kısa bir sürede 134 erkek, 87 kadın toplam 221 fotoğrafçıdan 829 fotoğraf katılımı sağlandı.

Her meslek grubunu temsil eden ve kendileri de birer fotoğrafçı olan seçici kurul şu isimlerden oluştu. Mikdat BESNİ; Veteriner Hekim. Nevzat ÇAKIR; Diş Doktoru. Op.Dr. Ali İhsan ÖKTEN; Doktor. Sertaç ÖZMEN; Eczacı. Derya YAZAR; Emekli Hemşire, Sağlık Yönetimi Uzmanı. Seçici Kurul yaptığı değerlendirme sonucunda 39 kişinin 47 fotoğrafını sergilemeye uygun gördü. Sergi bugün (14 Mart 2021) saat 15:00’de  tfsfofficial Youtube üzerinden yapılacak açışı töreni sonrasında https://tfsfsanalgaleri.org adresinden izlenebilir. 

Tüm katılımcılara tekrar teşekkür ediyor ve sergilemeye alınan fotoğraf sahiplerini kutluyoruz.

Pandemi sürecinde yaşamlarını yitiren tüm sağlık çalışanlarının aziz hatıralarına saygı ve şükranlarımızla.”

Serginin açılış töreni ile ilgili videoya https://www.youtube.com/watch?v=TUwf7itj_7E adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: