Mobil internet Paylaşımı (Hotspot) Ücretlendiriliyor!

Akıllı telefonlardan Wi-Fi aracılığı ile paylaşılan internete (Hotspot) ücretlendirme geliyor.

Türkiye’de kullanılan internete son aylarda oldukça fazla düzenlemeler geldi. Önce Adil Kullanım Kotasının kaldırılacağı açıklandı. Arkasından Türk Telekom AKK’sız tarifelerini yayınladı. Ancak yüksek fiyat politikası nedeniyle tekrardan düzenlemeye gitti ve fiyatlarda değişiklik yaşandı. Diğer operetatörler de AKK’sız tarifelerini günceller oldu. Değişen fiyatlar zamlar derken şimdi buna bir de mobil internet ile ilgili yeni bir tartışma daha eklendi. Turkcell tarafından abonelere gönderilmeye başlanan mesajda, kullanıcıların Wi-Fi yoluyla başka cihazlarda internet paylaşımları için ayda 9 TL ödeyeceği belirtiliyor.

Turkcell’in internet sitesinde de tarifeler yayınlanmış durumda. Durumun sadece Turkcell ile kalıp kalmayacağı Vodafone ve Türk Telekom’un da benzer bir tarife uygulayıp uygulamayacağı bilinmiyor. Ancak; rekabet kurulunun duruma el atıp diğer operatörlerin de benzer bir tarife uygulaması düşünülüyor.

Mobil internet paylaşımı (Hotspot) nedir?

Bilmeyenler ve daha önce kullanmayanlar için belirtelim. Android ve iPhone telefonlar sim kart destekli iPad ve tabletler hatta hücresel bağlantı özellikli bilgisayarlarda hücresel internet bağlantısını başka cihazlarla paylaşmayı sağlayan kişisel erişim noktası özelliği bulunur. Daha anlaşılır biçimde aktarırsak. Bu durumda, paylaşımı yapan cihazlar modem vazifesi görürler. Tüketilen internet verisi, paylaşımı açılan cihazın mobil internet kullanımından düşer. Paylaşımı açan cihaz aynı anda hem Wi-fi ağından hem de hücresel ağdan veri alamaz. Yalnızca hücresel ağdan aldığı internet verisini Wif-Fi yoluyla başka cihaz ile paylaşır.

Turkcell’in 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren başlatacağı yeni uygulamayla birlikte, mobil cihazınızın kişisel erişim noktası özelliğini açıp başka cihazlarınızı bağladığınızda otomatik olarak ücret faturalandırılacak. Bu faturalandırma ilk olarak 2GB kullanıma kadar olan kısmı kapsayacak. 2GB aşılması taktirde bir üst pakete 4GB’lık paket ücretlendirilecek.

Akıllı telefon veya tabletin mobil internetini kişisel erişim noktası üzerinden başka cihazlarla paylaştırmak, birçok kullanıcının başvurduğu işlemlerden bir tanesi. Kullanıcılar bu şekilde mobil operatörden USB modem, taşınabilir modem veya ek veri hattı satın almadan, mevcut hatlarının internet bağlantısını tablet, oyun konsolu, televizyon, bilgisayar gibi Wi-Fi özellikli cihazlarla kolaylıkla paylaşıyordu. İlk günden beri de bu işlem için herhangi bir ücret ödenmiyordu.

Türkiye dışında birçok ülkede Hotspot kullanımı ücretli

Türkiye’de hiç bir zaman ücrete tabi olmayan mobil internet paylaşımı, Çin ve bazı Avrupa ülkelerinde ücretli kullanıma tabii. Ücretlendirme şekli ise, internet paylaşımının başlaması sırasında otomatik olarak başlarken, kullanım için ek tarifeler de bulunuyor. Turkcell ve diğer operatörler ek bir paket veya kotalı bir ücretlendirme sunacak mı 15 Ocak 2019 ve sonrasında öğreneceğiz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: