Yılın Son ve En Görkemli Gökyüzü Olayı Yaklaşıyor!

Geminid, bildiğimiz adıyla “İkizler” Meteor Yağmuru bu gece gerçekleşecek. Yılın son ve en büyük gökyüzü olayının son derece görkemli olması beklenirken, Türkiye’den izlenip izlenemeyeceği merak konusu. Peki Geminid Meteor Yağmuru nedir? Ne kadar sürecek ve nerelerden izlenebilecek? Saatlerinizi ayarlayın, Geminid Meteor yağmuru için geri sayım başlıyor…

Nedir bu “Geminid Meteor Yağmuru”?

“Meteor yağmurlarının kralı” olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor. Gemidler her yıl en iyi meteor yağmurlarından biri olarak kabul edilir, çünkü bireysel meteorlar parlaktır ve zirve gökyüzünde meteor akışını saatte 120 meteor gibi yüksek oranlarda görebilir. Bilinen kayıtlara göre, Geminid meteor duşu neredeyse 200 yaşında.

2018 yılının çıplak gözle seyredilebilecek son meteor yağmuru Geminid (İkizler), 13 Aralık Perşembe gününü 14 Aralık’a bağlayacak olan gecede yaşanacak. Müthiş görüntülere sahne olacak olan meteor yağmuru, uzaya ilgi duyan herkes tarafından herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan izlenebilecek. İşte Geminid Meteor Yağmuru detayları…

En uygun zaman, gece yarısı ile şafak arasındaki Ay’ın küçülmeye başladığı saatler.

Eğer doğru manzarayı ve fotoğrafları yakalamak istiyorsanız yapmanız gereken doğru bölgeyi seçmek. Çünkü Ay’ın ışığı bile gösteriyi izlemeyi güçleştirebilir. Şehirden ve ışıklardan uzaklaşmak, Geminid Meteor Yağmuru’nu daha güzel izlemenizi sağlayacak. Gök taşları şehrin parlak gökyüzünde de izlenebilir ancak bu durumda onların ancak dörtte birini görebilirsiniz.

Perseid Göktaşı Yağmuru’ndan sonra yılın en iyi ikinci göktaşı yağmuru olacak olan İkizler Göktaşı Yağmuru sırasında ışık kirliliği olmayan bir yerde saatte 50 ile 100 adet meteor görmeniz mümkün. Gözlem için dürbüne, teleskoba ya da başka bir tür astronomik ekipmana ihtiyacımız yok.

Gece 21:00’den sonra, saatte ortalama 50 ila 100’e yakın “yıldız kayması” görülebilecek. Bu meteor yağmurunda, ay gece saatlerinde gökyüzünde görünmeyeceğinden daha karanlık bir gökyüzü olacak. Bu atmosfere giren göktaşlarının yanarak sağladığı ışığı daha iyi görmemizi sağlayacak. Göktaşlarını en iyi şekilde izlemek için mümkün olduğu kadar şehir ışıklarından uzakta karanlık bir bölge bulmakta (şehir dışı) fayda var.

“Fotoğraf çekmek istiyorum. En iyi fotoğrafı nasıl çekebilirim?”

Meteor yağmuru sırasında güzel kareler elde etmekte niyetliyseniz doğru bölgeyi seçmeniz önemli.

Nerede olursanız olun gökyüzünü izlemeye başlamadan yarım saat önce gözlerinizi karanlığa alıştırmaya çalışın.

Ay’ın ışığı gösteriyi izlemeyi güçleştirebilir; dolayısıyla gözlem için en uygun zaman, gece yarısı ile şafak arasındaki; yani Ay’ın küçülmeye başladığı saatler.

İster meteor yağmurları ister yıldız çekimleri olsun şehir ışıklarından uzak bir noktada, temiz bir gökyüzü ve uygun hava koşullarını yakalamak lazım.

Göktaşları kentsel alanların parlak gökyüzlerinde bile görülebilir, ancak bu durumda ideal ortama kıyasla göktaşlarının ancak dörtte birini görebilirsiniz.

Nerede olursanız olun gökyüzünü izlemeye başlamadan yarım saat önce gözlerinizi karanlığa alıştırmaya çalışın.

Tercihiniz geniş açılı objektiflerden yana olsun ve fotoğraf makinesini sabitleyin ki herhangi bir titreme fotoğrafınızı bozmasın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: