Düşük Işıkta Mükemmel Fotoğraf Çekmek için İpuçları

Başarılı fotoğrafçılar, çalışmalarındaki düşük ışık koşullarını bile nasıl kullanacaklarını bilirler. İnanılmaz düşük ışıklı fotoğrafları yakalamak için bu sekiz endüstri sırrını ortaya çıkarın.

Düşük ışıklı fotoğraflar çekmek, çarpıcı ve çarpıcı sonuçlar doğurabilir. Düşük ışıklı fotoğraflar, fotoğrafçılığınıza yepyeni bir yaratıcı öğe kazandırarak, ruh halini ve derinliği yaratabilir. Matematiksel hassasiyetle ışık ve gölge okuyan usta ressamlar gibi, yüksek dinamik aralıklı düşük ışıklı bir fotoğrafı yakalamak için de aynı prensipleri uygulamak eşit derecede gelişmiş bir beceridir.

Akıllı modda veya DSLR’de otomatik modda düşük ışıklı fotoğraflar çekmek mümkün olsa da, bu görüntüleri ticari son kullanım için yüksek çözünürlükte görüntülemek genellikle önemli teknik sorunları ortaya çıkarır. Düşük ışıklı fotoğraflar çekmek istediğinizde, mükemmel görüntüyü yakalamak için fotoğraf makinenizin ve ekipmanınızın tam kontrolüne ihtiyacınız vardır.

Evgeny Atamanenko

Düşük ışık koşullarında çekim yapmak için bazı hata noktaları arasında kırpılmış gölgeler, aşırı gürültü, hareket bulanıklığı, kamera titremesi, düşük pozlama ve odaklama sorunları bulunur. Sadece birkaç örnek.

Düşük ışıklı fotoğrafları çekmenin anahtarı olan 8 adet fotografik kontrol öğesinin bu yazıda bulacaksınız. İyi fotoğraf çekmenin yolu; nasıl çekim yapılacağını bilmekle başlar .

Otomatik Işık Ölçümüne Güvenmeyin

Çerçeve içindeki birden fazla noktaya göre tüm sahnenin ortalamasını alan fotoğraf makinesinde otomatik ışık ölçümüne güvenmeyin.

Pozlama Kameranızda Tırnak Açın

Post prodüksiyondaki telafi, görüntü kalitesini daha da düşürür ve gürültü sorunlarını artırabilir.

Gorodenkov

Manuel Odaklama Kullan

Harici, özel bir ışık kaynağı kullanarak manuel olarak odaklanın. Odaklandığınızda, o spot ışığı kapatın ve sahnedeki morarmış, ambiyanslı ışığa güvenin.

Deklanşör hızı

Denis Belitsky

  • Düşük ışık koşullarında pozlama yaratmak uzlaşma gerektirir. Çekim yaparken diyafram, çekim hızı ve ISO değerlerini dengeleyin.
  • İnsanları çekerken, daha düşük bir deklanşör hızı kullanırken hareket bulanıklığını önlemek için pozları olabildiğince sabit tutun.
  • Çekimler bir kamera tutmanızı gerektiriyorsa, kameranın titremesini önlemek için tutucunuzu sabitleyin. En düşük perde hızınız, tutma sırasında 1/60 saniye olmalıdır.

Uzun pozlamalar

Düşük Işık Mükemmel Fotoğraflar Çekim için 8 Pro İpuçları - Odaklı Derin Uçak

Uzun pozlamalar, bazı yaratıcı ve deneysel uygulamalarda güzel sonuçlar verebilir.

Bununla birlikte, yaşam tarzı fotoğrafları çekerken dikkatli olun. Yaşam tarzı fotoğraflarında, modeller orijinalliği yakalamak için hareket etmeli veya etkileşim kurmalıdır. Loş ışıklı setlerde 1/125 sn enstantane hızını hedefleyin.

Konunuz sabit ise uzun pozlamalar mükemmeldir. F / 8 veya f / 11 gibi daha yüksek bir f-stop ile bir tripod üzerinde daha uzun bir deklanşör hızı kullanmayı deneyin. Bu size daha derin bir odak düzlemi ve daha fazla ayrıntı yakalama yeteneği verecektir.

Diyafram

Her Zaman En Hızlı Objektifinizi Kullanın

Bu, objektifin diyafram için mümkün olan en düşük seçenek olan f / 1,4 gibi seçilmesi anlamına gelir. Düşük bir diyafram, kameranızın sensörüne daha fazla ışığın girmesine izin verir, ancak aynı zamanda odak düzleminin çok zayıf olduğu anlamına gelir.

Kit Lenslerden Yükseltme

Kit lensler başlangıçta beklentilerinizi karşılar. Ancak sonraları daha profesyonel objektifler almak isteyeceksiniz. Düşük ışıklı fotoğraflarınızda daha güçlü ayrıntıları yakalamak için 24-70 f / 2,8 gibi bir yüksek kaliteli zoom objektif veya 50mm f / 1,4 gibi bir asal lens kullanın.

ISO

Düşük Işıkta Mükemmel Fotoğraf Çekmek için 8 Pro İpuçları - ISO

Denis Belitsky

Farklı kameraların farklı ISO yetenekleri vardır. Kameranızın neler yapabileceğini ve ISO’nuzla paraziti nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.

Genel bir kural olarak, ISO 1600 üzerinde gürültü için yüksek riskli bölgeye giren herhangi bir şey düşünün.

Ekipman

Düşük Işıkta Mükemmel Fotoğraf Çekimi için 8 Pro İpuçları - Ekipman

Alzbeta

Özel kamera gövdesinin ve lens kombinasyonunun güçlü ve zayıf yanlarını bilmenin yanı sıra, mümkün olduğunda bir tripod ve uzaktan kumanda kullanın. Bu, minimum kamera titremesi veya bulanıklık riski ile düşük ışıklı fotoğraflar çekmenizi sağlar

Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve kendinizi merkezin solundaki bir histogramla bulursanız, stratejik olarak biraz dolgu ışığı kullanın.

Doğru Kamera

Düşük Işık Mükemmel Fotoğraf Çekim için 8 Pro İpuçları - Doğru In-Kamera alın
Jacob Lund

Daha sonra düzeltmeye çalışmak yerine kamera içinde doğru poz vererek gürültüden kaçının.

Ayrıca, görüntünüzün konusunu hassas bir şekilde oluşturun, böylece daha sonra kırpmayı önleyebilirsiniz. Kırpma, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar dışa aktarılırken görüntü kalitesini düşürebilir.

RAW Çekin

Düşük Işıkta Mükemmel Fotoğraflar Çekmek için 8 Pro İpuçları - Çekim RAW

RAW, kamera sensörü tarafından kaydedilen tüm görüntü verilerini bozunmadan yakalayan bir dosya formatıdır. Fotoğraf makinesinde JPEG çekimi depolama alanına kaydederken, sıkıştırma nedeniyle bilgi kaybıyla birlikte gelir.

RAW dosyaları, filmin analog günlerde nasıl işlendiğine benzer şekilde “dijital orijinaliniz” dir. RAW’ler bir bakışta düz görünebilir, ancak orta tonlarda RAW görüntü işleme ile çekilmeyi bekleyen çok fazla ayrıntı depolar.

RAW çekerek, daha yüksek kalitede düşük ışıklı fotoğraflar elde edebilirsiniz, JPEG formatında çekilirse kurtarılamayan teknik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu teknik problemler, açık tonlarda ve gölgelerde detay kaybını içerebilir.

Görüntüleme Ortamı

Düşük Işıkta Mükemmel Fotoğraf Çekmek için 8 Pro İpuçları - Ortam Görüntüleme

Dosyaları% 100’de Görüntüle

Bu, tüm ayrıntıları görmenizi sağlayacak, böylece göndermeden önce işinizi iki kez kontrol edebilirsiniz.

Kendinizi “Karanlık Oda” Yapın

Ayrıca ekranınızı kalibre etmeyi ve ortam ışığı olmadan monitörünüzdeki görüntüleri görüntülemeyi unutmayın. Birçok teknik sorun, gerçek bir dijital karanlık odada en iyi şekilde tanımlanır.

Düşük Işık - Dijital Karanlık Oda Mükemmel Fotoğraflar Çekim için 8 Pro İpuçları

Eski okul fotoğraf ilkeleri denenmiş ve doğrudur. Düşük ışıklı fotoğraflar için bu 8 elementli fotografik kontrolün uygulanması ve manüel modda çekim yapmanın ne anlama geldiğini anlamak etkileyici sonuçlar doğuracak ve gelişmiş bir giriş ve çıkış anlayışı ile tüm çekimleriniz için becerilerinizi yükseltebilecektir.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: