Kameranızdaki “Mantarı” Temizleme!

Kamera lensi mantarı, çok fazla şey duymamış olabileceğiniz sorunlardan biridir. Ancak bulunduğunuz yerdeki iklime bağlı olarak, tanımanız gereken bir problem olabilir.

Lens mantarı, iç kısımda veya kameranın yüzeyinde hapsolmuş nemden kaynaklanır. Burada sıcaklık ile birleştiğinde, mantar nemden büyüyebilir. Mantar, büyüdükçe, neredeyse lensin iç yüzeyinde küçük bir örümcek ağı gibi görünür.

İlkbahar ve yaz başında, yağmurlu havaların yaygın olduğunda kamera lensi mantarı ile karşılaşmanız daha olası olabilir. Havadaki nemin yüksek olduğu ve sıcaklıkların sürekli olarak ısındığı alanlarda bulunan fotoğrafçılar, özellikle lens mantarı olasılığına dikkat etmelidir. Bu ipuçları kamera lensi mantar sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Kamerayı Kuru Tutun
Açıkçası, mercek mantarını önlemenin en iyi yolu, kameranın içine nem girmesini önlemektir. Ne yazık ki, özellikle yaz mevsiminde nemin yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız bu kaçınılmazdır. Yapabileceğiniz en iyi şey, kamerayı yüksek nemli günlerde ve ıslak havalarda kullanmaktan kaçınmaktır. Yağmurlu, serin bir günde lensin içine nem girebilir. Daha sonra sıcaklıklar tekrar ısındığında lens mantarının oluşumuna neden olabileceği için, serin bir günde bile yağmurdan uzak durun.

Islak Kamerayı Kurutmak için Önlemler Alın
Kameranız ıslanırsa, hemen kurumaya çalışmak isteyeceksiniz. Fotoğraf makinesinin bölmelerini açınız. Örneğin bir silika jel paketiyle veya pişmemiş pirinçle birlikte sıkıştırılmış bir plastik torbaya yapıştırınız. Fotoğraf makinesinin kamera gövdesinden ayrılabilen bir lensi varsa, lensi çıkarın ve bir plastik poşet içinde bir jel paketi veya pirinçle kapatın.

Kamerayı Kuru Bir Yerde Saklayın
Kameranızı yüksek nemde çalıştırmanız gerekiyorsa, kamerayı daha sonra kuru ve serin bir yerde sakladığınızdan emin olun. En çok mantar türü karanlığı tercih ettiği için, kabın içine ışığın girmesine izin vermeniz en iyisidir. Ancak, objektifi ve kamerayı uzun süre doğrudan güneş ışığında bırakmayın, bu durum aşırı ısıya maruz kaldığında kameraya zarar verebilir.

Lens Mantarını Temizlemeye Çalışmak
Mantarlar mercekler içinde ve cam elementler arasında büyürken, merceği kendiniz temizlemek lens bileşenlerine zarar vermekten çok daha zordur. Etkilenen lensi temizlemek için kamera tamir merkezine göndermek iyi bir fikirdir. Fotoğraf makinenizi bir onarım merkezine göndermek istemiyorsanız, önce yukarıdaki ipuçlarını kullanarak kurutmaya çalışın, bu da sorunu çözebilir.

Kameradan Parmak İzlerini ve Yağları Temizleyin
Lens yüzeyine ve vizöre dokunduğunuzda, kameranıza ve lensinize mantar yerleşebilir. Bu bölgelerde parmak izlerini bırakmaktan kaçının ve parmak izlerini hemen temiz ve kuru bir bezle temizleyin.

Lens Üflemeden Kaçının
Camı temizlemek için objektifi havaya sokmaktan kaçınınız. Nefesteki nem, kaçınmaya çalıştığınız mantarlara neden olabilir. Bunun yerine, objektifi temizlemek için kameradan partikülleri ve temiz, kuru bir bezi çıkarmak için bir üfleyici fırça kullanın.

Son olarak, kameranın dış kısmında bir lens sorunuyla karşılaşırsanız, lensin temizlenmesi gerekir. Kuru bir bez üzerine sirke ve su karışımını hazırlayarak temizleyebilirsiniz.

Alıntı : www.66pixel.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: